Geçtiğimiz hafta görücüye çıkan yerli otomobil TOGG hakkında merak edilenler.

Yerli Otomobil TOGG

Bütün olarak elektrik ile çalışan TOGG, özelliklerinin yanı sıra görüntüsü ve dizaynı ile de herkesten tam not aldı. 300 ve 500 km olarak 2 farklı batarya seçeneği olan yerli otomobil ile ilgili en çok merak edilen soruları genelde şunlar oldu. Fiyat, özellik, satış tarihi,üretim yeri, iç tasarım gibi daha bir çok şeyi size sunmaya çalışacağım. İşte size yerli otomobil hakkında bilinmeyen bazı ufak ip uçları.

Yerli Otomobil TOGG

Yerli otomobilin duyurulmasının ardından üretim nerede olacak, çıkış tarihi nedir gibi bir çok soru var herkesin kafasında. Herkesin tasarım olarak çok beğendiği otomobilin 2022 yılında yollarda olması bekliyor. Diğer elektrikli araçlara oranlara daha hızlı şarz olabilen yerli otomobilin yakıt maliyetinin de oldukça düşük olması bekleniyor. Yurtta her yere hızlı şarz istasyonlarının da kurulması bu neden bekleniyor.

Yerli Otomobil TOGG

AVANTAJI

Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki menzili 500 km olduğu için diğer elektrikli araçlara göre oldukça avantajlı. Hele ki şarz istasyonlarının sıklaştırılmasıyla daha da avantajlı hale gelecektir eminim. Sadece 500 değil 300 km lik de bataryası olduğundan iki farklı seçeneğe sahip. Peki ne kadara doluyor bu araç derseniz eğer, en güzel tarafı da bu. Tam 60 TL ye komple depoyu doldurabilir ve 500 km yol yapabilirsiniz. Eğer benzinli bir araçla kıyas yaparsanız, 500 km yol yapmanız için ortalama 350 TL lik bir benzin alıyorsunuz. Ancak TOGG un yapacağı yerli otomobil ile bunu 60 TL ye sağlamış oluyorsunuz.

Yerli Otomobil TOGG

BATARYA (PİL) ÖMRÜ

Yerli araçlarda akü yani pil ömrü de oldukça uzun ve kullanışlı. Hemde garanti süresi oldukça iyi. Örneğin TOGG un aracı ortalama olarak 8 yıl pil garantisi veriyor. Bu sanırım bir hayli yeterli bir süre gibi görünüyor.

TOGG; yerli otomobilin bazı özellikleri:

  • Sürücü odaklı kokpit tasarımı
  • Üç kollu deri direksiyon
  • Üstün malzeme ve işçilik kalitesi
  • Geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi
  • Mavi LED aydınlatma ışıkları
  • 10 inç ve üstü ebatlı dokunmatik bilgi ekranı
  • Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı
  • Deri döşeme Şık havalandırma ızgaraları
  • Küçük ve ergonomik tasarlanmış metal kumanda kolu
  • Yumuşak ve kalite hissini yükselten kokpit kaplamaları

TOGG yerli otomobil 2021 yılında seri üretim e başlayıp, 2022 yılının ilk yarısında yola çıkmayı planlıyor. İlk satışa çıkacak olan araç C-SUV olacak ve %100 elektrikli olacak. ve sonra ki 8 yıl içinde, yani 2030‘a kadar 5 model çıkaracak. Bununla birlikte 2030’a kadar olan sürede geçmiş modellerden 3 tanesinin de face-lift dediğimiz yenilenmesi gerçekleştirilecek.

Yerli Otomobil TOGG

TOGG yerli otomobilin fiyatı?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki fiyat konusunda şu an için muamma. Neden derseniz üretim olarak henüz başlanmadığı ve çıkış tarihine en az iki sene olduğu için böyle bir fiyat vermek söz konusu olamaz. Ancak TOGG ile birlikte aynı kulvarda olan SUV segmentinde ki; Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai gibi  araçların şu an ki fiyatları 165 bin ile 360 bin TL arasında olduğu ve bu araçların da elektrikli modelleri olmadığı için ortalama fiyat kimse bilemiyor. Ancak otomobilin yerli olmasından dolayı çoğu kişide ÖTV ve artı KDV gibi ekstra maliyet yaratan giderlerden muaf olacağı düşüncesi oldukça hakim.

Yerli Otomobil TOGG

İsim Nedir, Fabrika Nerede Olacak?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki TOGG un arabanın ismiyle bir ilgisi yok. TOGG kelimesinin açılımı; Türkiye’nin Otomobili Grişimci Grubu dur. Ancak isim için şu an değil ilerleyen dönemde hangi ülkere de ihracat olacağı düşünüldüğünde bu yapıya göre bir isim belirlenmesi söz konusu olacak. Bu da önümüzdeki sene yapılan olan marka lansmanında gözden geçirilecek.

Fabrikanın Bursa‘da kurulmasına karar verilip, üretimin orada yapılacağı netleşti diyebiliriz.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu grubu, BMC, Kök grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin oluşturduğu Türkiye otomobil Girişim Grubu’nun fabrikası ile ilgili “Yerli otomobilin, üretim yeri olarak belirlenen Bursa’da üretilmesi ile başlayacak ekosistemin 15 yıllık bir sürede milli gelire 50 milyar euro katkı sağlayacağı, cari dengeye ise 7 milyar euro katkı sağlayacağı belirtiliyor” diye konuştu.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here