Dünyanın en büyük online ansiklopedisi wikipedia açılıyor mu?

2017 yılından beri Türkiye de kullanılması yasaklı siteler arasında olan, dünyanın en büyük ansiklopedisi wikipedia geçtiğimiz günlerde AYM nin aldığı kararla yeniden açılacak. Hatta söz konusu erişim bir kaç gün içinde söz konusu olacak.

Wikipedia Açılıyor Mu?

Wikipedia neden kapandı?

Evet çoğu insanın sebebini bilmeyip bir anlam veremediği bu kapanma olayının asıl nedenine gelecek olursak kısaca şöyle özetleyebiliriz. Bu kararın alınma gerekçesinde Türkiye’yi Suriye iç savaşına destek verdiği sanılan iki ingilizce içeriğin kaldırılmaması sebebiyle erişimin engellendiği vurgulanmıştı.

Yazılı gerekçede “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, Şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından wikipedia adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur” denildi.

Kullanıcılar siteye girdiğindeyse şöyle bir yazıyla karşı karşıya kalıyordu;

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia) hakkındaki BTK Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Sitenin kurucularından Jimmy Wales’in yaptığı açıklamada ise;

Wikipedia Açılıyor Mu?

“Bilgiye erişim temel insan hakkıdır. Türkiye halkının bu hakkını savunma mücadelesinde hep yanında olacağım”

Ve Açılıyor.

Az önce yukarıda da belirttiğimiz üzere artık bu yasağın sonuna gelinmiş wikipedia nın açılmasını herkes dört gözle beklemektedir. Ancak bu neden gecikti diye soracak olanları da bilgilendirmekte fayda görüyorum. AYM gerekçeli kararı bozup yasağı kaldırsa da Türkiye de Anayasa mahkemesinden bu kararın çıkmasını beklemek zorundalar. Yani kısaca iş yine bize kalıyor. Ancak çok uzun süreceğini sanmıyor, yeni yıla kadar açılacağını düşünüyoruz.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here