Konya Hz. Mevlana Şeb-i Arus Törenleri

 

Bu yıl 746. düzenlenen Konya Şeb-i Arus törenleri başladı. Mevlana Celaleddin Rumi yi anmak için düzenlenen Şeb-i Arus un anlam ve önemi nedir?

Hz. Mevlana’nın ölüm yıl dönümü olan 17 Aralık her yıl Şeb-i Arus yani ”düğün gecesi” anlamına geldiği için Şeb-i Arus olarak kutlanmaktadır. Bu tören için Türkiye ve Dünyanın dört bir yanından insanlar, Konya ya Mevlana‘nın törenini izlemek için giderler.

Konya Hz. Mevlana Şeb-i Arus Törenleri

Mevlevihanelerde ve başka mekanlarda da semazen gösterileri düzenlenmektedir. Öyle ki Konya ya gittiğinizde boş otel bulmanız neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu sebepten çok öncesinden yerinizi ayırtmanızı tavsiye ediyorum. Konya da 8 ay yaşamış biri olarak size ufak bir tavsiyem olsun.

Bu arada Türkiye ve Dünyanın dört bir yanından insanlar akın ediyor bu törene dediysek te aslından Türkiye den çok fazla ilgi görmediğini söyleyebilirim. Hz. Mevlana’nın hoşgörü felsefesini ”Mesnevi” sayesinde bizlerden daha iyi bilen yabancı turistler ”ne olursan ol gel” motto sunu oldukça benimsemiş olacaklar ki; en az Müslümanlar kadar ilgi gösteriyorlar bu törene.

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here