Bir insan eğer JOKER oluyorsa, altında illa bir sebebi vardır diye boşu boşuna söylemiyordum. Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) bunu bize çok başarılı bir şekilde kanıtlamış oldu. BATMAN olmadan da JOKER oluyormuş bunu da Joaquin Phoenix sayesinde görmüş olduk.

JOKER Movie DC Comics

Filmde yaşlı ve hasta annesine bakan aynı zamanda kendisinin de sorunları olan bir adamı canlandıran Arthur Fleck, bir yandan annesinin yıllar önce çalıştığı WAYNE şirketinin sahibi Thomas WAYNE e olan platonik ve paranoyak aşkıyla uğraşmaktadır. Öyle ki gün içerisinde yaptığı palyaçoluk işinden sonra akşam eve geldiğinde annesinin mütemadiyen Thomas WAYNE e yazdığı mektupları görmesi bile onu çıldırtır hale getirmiştir.

Arthur Fleck bir yandan günlük yaşamını etkileyen bir sinir hastalığı olan gülme krizlerine engel olamıyor, diğer yandan devamlı olarak gittiği terapi merkezindeki doktor dahil hiç bir insanın kendisini dinlemediğinden şikayetçidir. İnsanların devamlı olarak birbirlerini geçiştirdiğini düşünmekte, aslında kimsenin tam olarak birbirine özveriyle yaklaşmadığına inanmaktadır.

Öte yandan bir gece kulübünde yaptığı başarısız komedyenliğini de Murray Franklin (Robert de Niro) in show programında görmesi tüm fitili ateşleyen sebeplerden biri olmuştur.

JOKER Movie DC Comics

Annesinin Thomas Wayne e yazdığı mektuplardan birinde, kendisinin araştırması sonucu aslında onun oğlu değil; evlatlık olarak alındığı ve annesinin de Arkham Asylum da kaldığını öğrenmiştir. İşin özünde Arthur Fleck in Bruce Wayne in abisi değil, alakasız Paranoid Schizophrenia biri olduğu açıkça görülüyor.

Joaquin Phoenix den hiç bahsetmedik açıkçası gelelim ona ve oyunculuğuna. Kendisi benim her zaman çok beğendiğim bir oyuncu olmuştur. Gladiator ile başlayıp, Eva Mendes ile oynadığı Gecenin İki Yüzü ve Sınırları Aşmak en beğendiğim filmleri olmuştur. Ancak Arthur Fleck  ile hayat verdiği JOKER ise kariyerinin en iyi filmi olmuş desem yeridir. Bu film için yaklaşık 23 kilo veren oyuncu, bunu ne kadar hak ettiğini gösteriyor. Bu film adına Joaquin Phoenix e Oscar gelirmi orasını bilemiyorum ancak Heath Ledger e akademi ödülünü verenlerin Joaquin Phoenix e bu ödülü gönül rahatlığıyla vermesi gerek diye düşünüyorum.

Bu arada bahsetmeden geçmeyelim yönetmen koltuğunda Todd Phillips var. Kendisini de ayrıca tebrik etmek lazım. Hangover üçlemesini yapan birinin nasıl bu kafada bir film yaptığını da merak etmiyor değilim açıkçası. Filmde daha önce ki üçlemelerin de müziğini yapan Hans Zimmer den izler vardı. Kısaca hepsinin emeğine sağlık.

Bir spoiler vereyim 🙂 ikincisini merakla bekliyoruz. Buraya bırakayım ileride değerlenir buralar.

JOKER 2 Trailer.

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here