Onunkisi bir başarı hikayesi diyebiliriz. 1988’den itibaren günümüze gelmiş bir restaurant zinciri. Merter şubesiyle başlamış olup şuan Sirkecide de hizmet vermektedir. Bütün malzemeler Konya Ereğliden gelmekte olup taze ve özenle seçiliyor. Biz sirkecide ki şubesini tercih ediyoruz. Şubenin başında genç kuşaktan Hüseyin Güvenç ve abisi bulunuyor. Sevgili Hüseyin girişte müşteri karşılama ve kasa sorumlusu olarak görev almakta abisi ise tamamen mutfak organizasyonunu yapmakta. İşlerinde  o kadar başarılıar ki bu çok iyi koordine olmalarından kaynaklanıyor. Herhangi bir aksilik anında gideriliyor ve müşteri oldukça memnun ayrılıyor. Bu da zaten tam bir sirkeci esnafı olduklarını gözler önüne seriyor.

 

Menüleri bir konya mutfağına ait ne varsa barındırıyor. Çorbaları mercimek ve bamya çorbası olarak göze çarpıyor. Tabiki burada asıl denenmesi gereken bamya çorbası. Çiçek bamya dediğimiz ufacık kurutulmuş Amasya Taşovanın altınla yarışır derecede pahalı olan sebzesi burada denemeniz gereken bir yemek. Kuzu etiyle yapılan bu çorba ekşili olup tadı damağınızda kalacak.

Mekanın bir diğer alternatifleri Konya’ya özgü olan etli ekmek, mevlana, bıçak arası ve küflü peynirli pideleri. Bunlar içinse şunu söyleyebiliriz. Kullandıkları unundan ve etine kadar hani demiştik ya bütün ürünler Ereğliden geliyor diye hepsinin hakkını veriyorlar. Her ısırığınızda Konyayı hissedebiliyorsunuz. Kullandıkları et çok başarılı. Bizim her zamanki tercihimiz bıçak arası ve tadına doyamadığımız küflü peynirli pidesi. Yalnız küflü peynirli pidesini gelince hemen tüketmeniz gerekli soğuyunca aynı tadı alamayabilirsiniz. Yoğurduna gelirsek o da efsane lezzetlerinden biri, ekşi olması tadına ayrı bir tad katıyor. Bu mekanda zira kapalı ayran içmek büyük kayıptır diye düşünüyorum.

 

Bu mekanın en belirgin özelliği ve adını bu kadar duyurmasının asıl nedeniyse tabiki fırın kebabı. Bir et
düşünün onun en güzel halini bulabileceğiniz şekilde en iyi nasıl yapılır derseniz ben size direk fırın kebabı derim. Yanında söğüş soğan, domates ve biberle. Sabah çok erken saatte abimiz fırını yakıp incik, kaburga ve boyun üçlemelerini bakır kazanlara yerleştirip büyük bir sabırla alt üst ederek pişiriyor. Kolay gibi görünsede sadece erkenden fırını yakmasını bile düşünürsek aslında ne kadar metanetli bir iş olduğunu anlayabiliriz. Fırın kebabında dikkat etmeniz gereken bizce kemikli bir şekilde sipariş verip boyun kısmından eğer bitmemişse yemeniz. Çünkü boyun kısmına her zaman denk gelemeyebilirsiniz. Ama üzülmeyin kaburga da en lezzetli yerlerinden. Sonrasında da incik geliyor benim için.

Saçarası tatlısından mutlaka denemelisiniz. Bizim tercihimiz genellikle Antep fıstıklısından yana oluyor.
Dışı çıtır, içi yumuşak ve hafif ama bir o kadar da lezzetli bir tatlı. İki tane bile yiyebilirsiniz ama fazla da abartmamak gerek başka lezzetlere de yer kalmalı. Güvenç Konyalı gibi mekanlar Türk mutfağında hep olmalılar, böyle güzel lezzetleri bizlere yaşattıkları için onlara teşekkür ediyoruz. Seviyoruz seni Güvenç Konyalı.

 

 

1 yorum

  • 2 sene ago

    Merhaba Önder Bey Payiaşımlarınızı takıp edıyorum sayenızde farklı mekanlarda gercek lezzetlerı tatma ımkanı buluyorum tesekkurler

Yorumlayın