Etiket

ciğer

Çocukluğumun geçtiği Güngören’in nadide restaurantların’dan biridir Bağdatlı. Güngören köyiçi merkez mahallesi tayfun sokakta bir şubesi diğer şubesi de hemen ana caddede toplam iki şube olarak hizmet veriyor. Sahibi Cezayir Çetin bey sadece kendi ocakbaşını açmakla kalmamış etrafında da çoğu esnafa önayak olup işyeri sahibi olmalarını sağlamıştır. Bugün Güngören köyiçi dediğiniz vakit çoğu insanın aklına kebapçılar sokağı gelir. Sadece kebap değil; kelle paçacısından, tatlıcısına, manavından, kahkecisine bir çok dükkan ve işletme mevcut.

 

 

 

 

 

 

Birçok yerde kebap yemiş biri olarak, Adana ve Gaziantep ayarına yakın en iyi kebabı ben burada yedim halen de yiyorum diyebilirim. Salaş bir ortamı olmakla birlikte ufak masalar ve rahatça oturabileceğiniz tabureler mevcut. Gündüz vakitlerinde Aile salonu genelde boş oluyor. İçeri girdiğiniz zaman kulağınıza takılan şırıl şırıl ses yapay havuz’dan geliyor. Kebaplarına gelecek olursak Adana kebabı tam istediğim gibi yağlı ve sulu bir şekilde geliyor. Ben her zaman tadını alabilmek adına yarım lavaşa tam porsiyon çektiriyorum, tabi yanında közlenmiş biberlerle birlikte. 

 

 

 

 

 

Ciğer şişi de oldukça leziz ancak biraz daha az pişirilebilirse daha lezzetli bir hal alabilir. Bunun yanında içli köftesinin kabuğu incecik ve bol kıymalı. Tekrar iddia ediyorum İstanbulda bu denli kaliteyi bu fiyatlara bulabilmeniz çok zor. Çiğ köftesi de hani şu son yıllarda çok revaçta olan ”bilmem nereli usta köftecisi, bilmem ne ses” gibi fabrikasyon köftecilerden kat be kat daha üstün. Cezayir bey zaten kebabın memleketi birecikli olduğu için işin mutfağını ustalarına ve etrafındakilere resmen miras bırakmış. İster Ailenizle isterseniz arkadaşlarınızla gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz harika bir mekan Bağdat Ocakbaşı, muhakkak tavsiyelerim arasındadır.