Çin in WUHAN kentinde başlayan bir salgın olduğu bilinen bu hastalığın; çoğu insana göre sokak ve doğa hayvanlarının olduğu bir pazardan çıktığı düşünülüyor.

Enine Boyuna Corona

Her ne kadar medyada restaurantlarda satılan yarasa çorbası da bu hastalığın sebeplerinden biri olarak gösterilse de, sonuç olarak biz Türkler bu olaya Çin lilerin pisliği olarak nitelendiriyoruz. Amerika Başkanı Donald Trump da halen Covid ya da Corona değil China Virus olarak söylemlerini her fırsatta yinelemekte.

Ülkemizde ilk vakanın 11 Mart ta oluşu, tüm dünya ya kıyasla oldukça geç enfekte oluşumuz bizleri ilk aşamada biraz rahatlatsa da; en kötü durumda olan İtalya nın gün ve gün artış hızına oranla, enfekte olan hastalarımız ve ölüm sayılarımız hiç de iç açıcı değil. Şu an enfekte olarak dünya sıralamasında İtalya, ispanya ve amerika oldukça kötü durumda. Bazı ünlü isimlerde bunlara dahil. Türkiye de en son Fatih Terim, Abdürrahim Albayrak ve bir yönetici daha ile, Fenerbahçe BEKO takımından 4 kişi ve bugün son olarak Beşiktaşın JK nün eski kalecisi Rüştü Reçber ile sayımız halen hız kazanmakta. Bunların yanı sıra sağlık personellerinden de enfekte olup maalesef can kaybımız da söz konusu. Yurtdışında Tom Hanks ve eşi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Kanada Başbakanının eşi de Covid testi pozitif çıkanlardan.

Yazımızda elimizden geldiğince her şeye değinmek istiyoruz. Bu yüzden sırayla anlatmak niyetindeyiz.

Enine Boyuna Corona

Tüm yaşanılan olumsuzluklara rağmen Sağlık Bakanı DR. Fahrettin KOCA hergün televizyonda açıklama yapıyor ve bu olumsuz havayı nasıl atlatabiliriz konusunda vatandaşları bilgilendiriyor. Ancak buna rağmen maalesef bazı vatandaşlarımızın halen Bebek sahilinde yürüyüş yaptıkları ve Eminönü nde balık tuttuklarını görmek sağlığı ne kadar hafife aldığımızı gösteriyor. Bu dönemde Eğitim ve Ekonomik anlamda da yıpranmalar söz konusu olduğundan, ilgili bakanlarında zaman zaman konuşmalarına şahit olduk. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitim için EBA sistemini kurduklarını ve uzaktan eğitimin oradan devam edeceğini, YÖK Başkanı Saraç ın Bahar Dönemi ile ilgili planlarını anlattığı brifingini hep birlikte izledik.

Ancak tüm vatandaşların da ortak bir paydada birleştiği konu var ki Ekonomik çözümlerin yetersiz kaldığı konusu. Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ın aldığı önlemleri çoğu insanın yetersiz bulduğunu söylemek mümkün. Sokağa çıkmayın, evlerinizde kalın denilen bu günlerde, hiç bir geliri olmayan vatandaşların evlerinde nasıl idare edecekleri muamma. Ev ve dükkan sahiplerinin kira almamaları söz konusu olmamakla birlikte, taşın altına elini sokma taraftarı olan kişi sayısı bir hayli az. Ya tam anlamıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilip; Merkel ve Macron un dediği gibi bizlere de şu söylenmeli, hiç bir şeyi düşünmeyin diye ya da kimseyi evlerinde tutmanın mümkün olmayacağını kabul etmek zorunda kalmalılar.

Enine Boyuna Corona

Bir başka gündem konusu da maskeler ve test kitleri oldu. Krizi fırsata çevirmek isteyen bazı vatandaşlar fason maske yaptırıp satar oldu. Ancak Türkiye nin de Çin den 2 milyon bozuk kit aldığı söylentisi de çıkmıştı. Bunun yanı sıra Solunum Cihazı eksikliği ile KOÇ grubunun Arçeliğin alt yapısını hizmete sunması, ayrıca Divan otellerini de sağlık çalışanlarına tahsis etmesi bu günlerin klas hareketlerinden biriydi.

Bağlayacak olursak 65 yaş üstü sokağa çıkamıyor, dün itibariyle de şehirler arası seyahat de valilik iznine bağlandı, Otobüsler durduruldu ve özel araçlarıyla yolculuk yapanlarda bazı polis kontrol noktalarında ateş ölçümü yapılarak seyahat edebilecekler. Ancak tüm bunlar çözüm olmamakla birlikte, sokağa çıkma yasağını bu denli uygulamalarla kısmi olarak uygulamak hiç bir şey kazandırmayacak düşüncesindeyiz. Mümkün olduğunca yetkilileri dinleyip, kurallara riayet etmek şu an için yapılacak en mantıklı hareket olacaktır.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here